fizjoterapia masaz

Umów się na wizytę

SHIN SPLINTS- zmora biegaczy! 🏃🏃‍♂️

SHIN SPLINTS- zmora biegaczy!

SHIN SPLINTS- zmora biegaczy! 


Czym jest shin splints❓

➡️ Shin splints jest określany jako ból biegnący wzdłuż krawędzi goleni, spowodowany sumowaniem mikrourazów tkanki mięśniowej.


🟢 Należy zwrócić uwagę, że głównym problemem jaki pacjenci wykazują przy tej jednostce chorobowej jest nadmierne ciśnienie w łydce, co skutkuje zaburzonym drenażem i zastojem płynu w obrębie łydki.


🟢 Jeżeli biegasz Twoje mięśnie mają większe zapotrzebowanie metaboliczne. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu ukrwienie zostanie zaburzone- mięśnie są niedożywione, przez co nie pracują w pełni wydolnie, ergonomicznie i są podatne na urazy.

W pracy nad przywróceniem prawidłowego ciśnienia najistotniejsze jest przywrócenie odpowiedniego napięcia błony międzykostnej, przez którą przebija się tętnica i żyła piszczelowa przednia; oraz rozluźnienie i poprawa ślizgu w przedziałach między powięziowych, co zmniejszy ciśnienie i przyspieszy samoleczenie.


Gdzie jest przyczyna shin splints?

🔴 Problem shin splints nie jest problemem lokalnym. W ten problem zaangażowane jest często biodro, stopa czy zaburzenia na poziomie kolumny kręgosłupa.


🔴 Aby skutecznie wyleczyć shin splints należy wziąć pod uwagę pracę nad każdym układem – mięśniowym, kostnym, stawowym, biomechanicznym, powięziowym, naczyniowym, nerwowym. Trzeba odnaleźć przyczynę pojawiających się problemów i nad nią pracować.


🔴 Problem może być spowodowany:

- Zbyt dużym dropem w bucie

- Starym niedoleczonym urazem stawu skokowego lub kolanowego

- Zaburzeniem pracy stopy, a zwłaszcza nadmierna pronacja tyłostopia lub przodostopia

- "Zamkniętą" miednicą

- Zaburzeniem osi kończyny dolnej

- Zaburzeniami napięciowymi w jamie brzusznej np. na skutek złego żywienia, siedzącej pracy bądź picia zbyt małej ilości wody

- Zaburzeniem hemodynamiki płynów

- Zaburzenia posturalne

- Ograniczoną ruchomością w stawie skokowym

- Nieprawidłowo dobranym obuwiem

- Napięciem i odwodnieniem powięzi w łydce wynikającej np. z braku rolowania

- Niewspółmiernym wysiłkiem do czasu regeneracji


🔴 Jeśli nadmierna pronacja powoduje shin splints trzeba rozpatrzeć czy nie jest to kwestia nieprawidłowej pracy przodostopia, bądź tyłostopia, które możemy skorygować terapią manualną. Może się również okazać, że jest to problem, który warto zaopatrzyć indywidualną wkładką ortopedyczną.


🔍 Przestrzegamy przed stosowaniem butów dla pronatorów. Na nadmierną pronację często mają wpływ napięcia w obrębie miednicy, biodra czy łydki. Aby znaleźć przyczynę problemu w gabinecie fizjoterapeutycznym wykonujemy szczegółowy wywiad, globalne badanie całego ciała, które polega na znalezieniu wzorca napięciowego, oraz komputerowe badanie stóp, które dokładnie obrazuje moment przetoczenia stopy i rozłożenie obciążenia na poszczególne części stopy. Bez globalnego badania i pełnej analizy samo komputerowe badanie powie nam tylko o objawie. Jest ono jednak świetnym uzupełnieniem badania i ułatwia wychwycenie pewnych zmian. Jest również cenne w celu monitorowania efektów leczenia.


Jak wyleczyć ból piszczeli?

Aby wyleczyć shin splints musimy być dobrym "elektrykiem" i "hydraulikiem". Sprawić, że mięśnie będą się odpowiednio aktywowały (doprowadzić prąd), a na drodze naczyń nie będzie żadnych przeszkód (odetkać wszystkie rury). Po wyleczeniu problemu i zlikwidowaniu przyczyny zostaje zadbać o właściwą regenerację po bieganiu, czyli odpowiednie rolowanie i stretching.Komentarze


Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023