rehabilitacja i fizjoterapia szczecin

FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

lub

Najczęstsze zaburzenia postawy ciała u dzieci

2023-03-10T08:46:40.264ZNajczęstsze zaburzenia postawy ciała u dzieci

Czy wiesz, że zdrowa postawa u dzieci ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju fizycznego? Dobre nawyki posturalne wpływają nie tylko na wygląd, ale również na zdolność organizmu do zachowania równowagi, koordynacji ruchowej i ogólnego samopoczucia. W naszym gabinecie fizjoterapii w Szczecinie z pasją zajmujemy się diagnozowaniem i korygowaniem wad postawy u dzieci, aby zapewnić im solidne fundamenty dla zdrowego i aktywnego życia.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci zaliczają się plecy okrągłe, wklęsłe, wklęsło-okrągłe, płaskie, płaskostopie, kolana szpotawe, kolana koślawe oraz skolioza. Każda z tych wad może wpłynąć na ogólny rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednia terapia.


Jakie mogą być przyczyny wad postawy u dzieci?


W procesie kształtowania się wad postawy kluczową rolę odgrywa kilka czynników. Przede wszystkim siedzący tryb życia, do którego coraz częściej są skazane dzieci, spędzające godziny przed telewizorem, tabletem czy komputerem. To powoduje osłabienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej sylwetki, co może prowadzić do wad postawy.

Dodatkowo, zespoły przeciążeniowe – zbyt duża ilość zajęć czy treningów jednej konkretnej dyscypliny zwłaszcza asymetrycznej – mogą prowadzić do nierównomiernej pracy mięśni, co z kolei wpływa na niewłaściwe ustawienie ciała. Przewlekłe infekcje dróg oddechowych, zwłaszcza u młodszych dzieci, również mogą wpłynąć na osłabienie mięśni i wpłynąć na wady postawy.

Nieprawidłowe nawyki i nadmierna masa ciała to kolejne czynniki, które mogą przyczynić się do powstania wad postawy u dzieci. Niepoprawne noszenie plecaka, nieprawidłowe ustawienie przy biurku czy zbyt długi czas spędzony przed ekranem to sytuacje, które mogą prowadzić do zniekształceń postawy.


Jak rozpoznać wady postawy u dzieci?


Rodzice powinni być czujni i zwracać uwagę na pewne sygnały, które mogą sugerować obecność wad postawy u ich dzieci:

  1. Odstające lub niesymetrycznie ustawione łopatki: Jeśli zauważasz, że łopatki Twojego dziecka są nierówno ustawione lub odstają, może to być sygnał, że coś jest nie tak.
  2. Wysunięta głowa, wypięty brzuch i odstające pośladki: Tego rodzaju postawa może wskazywać na osłabione mięśnie brzucha i pleców, co może prowadzić do wad postawy.
  3. Koślawe kolana lub częste potykanie: Jeśli Twoje dziecko ma kolana skierowane na zewnątrz lub często się potyka, może to sugerować problemy z równowagą mięśniową.
  4. Wady stóp: Wystaw obuwie Twojego dziecka na próbę! Starte bardziej z jednej strony? To może wskazywać na wady stóp, które wpływają na całą postawę.


Jeśli dostrzegasz któreś z tych objawów u swojego dziecka, nie zwlekaj! Skonsultuj się z naszym doświadczonym zespołem fizjoterapeutów w Szczecinie. Przygotujemy kompleksową diagnozę i plan rehabilitacji. Kliknij w ten link i zobacz jak wygląda u nas rehabilitacja dzieci.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023