FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

Zastosowanie pijawek w leczeniu pacjentów po COVID-19

Pijawki lekarskie pocovidowo

Hirudoterapia - Naturalny sposób na dolegliwości po Covid


Wiele osób po przebyciu choroby Covid zmaga się z różnorodnymi objawami, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Coraz częściej medycyna akademicka jest bezradna wobec tych trudności.


Nieustępujące dolegliwości po przejściu SARS-CoV-2 dotykają zarówno osób starszych, jak i młodych, nawet tych, którzy mieli stosunkowo łagodny przebieg choroby. Objawy post-Covid mogą obejmować bóle głowy, bóle mięśni i stawów, zadyszki przy wysiłku, uczucie zmęczenia, bezsenność, mgłę myślową, bóle brzucha, biegunki, wymioty oraz depresję.

W przypadkach cięższych objawów post-Covidowych mogą wystąpić trudności z oddychaniem, zakrzepica, wysypki skórne, ból w klatce piersiowej oraz wirusowe zapalenie opon mózgowych.

Jednym z naturalnych sposobów na wzmocnienie mechanizmów obronnych organizmu i łagodzenie tych dolegliwości jest hirudoterapia. Metoda ta wykorzystuje lecznicze gatunki pijawek, które podczas zabiegu wtłaczają do organizmu substancje o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, antykoagulacyjnych, antybiotycznych, przeciwbólowych oraz antynowotworowych.

Hirudozwiązki, czyli substancje wydzielane przez pijawki, są uważane za jedne z najskuteczniejszych i w pełni naturalnych substancji leczniczych. Działają one na wiele sposobów, poprawiając pracę organizmu i łagodząc różne dolegliwości. Hirudoterapia może pomóc w terapii przeciwzapalnej, działa bakteriobójczo, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów, zwiększa przepuszczalność tkanek, reguluje ciśnienie krwi, obniża krzepliwość krwi, poprawia zaopatrzenie tkanek w krew i tlen, obniża poziom cholesterolu, wspomaga regenerację i poprawia odporność organizmu, rozkłada tkankę tłuszczową, oczyszcza narządy wewnętrzne oraz poprawia nastrój.


Jakie działanie mają hirudozwiązki stosowane w centrum fizjoterapii FizjoNature w Szczecinie?


Wśród nich można wymienić takie substancje jak hirudyna, hementyna, gilantyna, lipazy i esterazy, antyelastaza, bdelina, eglina, apyraza, chloromycetyna, substancje antynowotworowe, esteraza cholesterolowa, neuroprzekaźniki (dopamina, serotonina, acetylocholina, histamina), endorfiny oraz hormony steroidowe (kortyzol, progesteron, estradiol, testosteron).

Hirudoterapia znajduje zastosowanie w wielu przypadkach chorobowych oraz w łagodzeniu dolegliwości po przebyciu Covid. Przez zastosowanie cyklu 5 zabiegów hirudoterapii, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta, można osiągnąć pozytywne rezultaty.


Przykłady skuteczności hirudoterapii na objawy post-Covidowe w naszym gabinecie:


Pacjent nr 1:

  • mężczyzna, 63 lata, pracownik fizyczny
  • przebyty Covid w marcu 2020
  • choroby współistniejące: udar, usunięta tarczyca, nadciśnienie

Po kilku tygodniach od choroby pacjent odczuwał ból kręgosłupa, drętwienie rąk, ucisk w klatce piersiowej, zadyszkę wysiłkową, osłabienie kończyn dolnych, ogólne osłabienie organizmu oraz biegunkę.

Po 5 zabiegach hirudoterapii pacjent zgłosił zmniejszenie bólu w kręgosłupie, brak drętwienia w kończynach górnych, poprawę samopoczucia i większą ilość energii. Był w stanie wykonywać codzienne ćwiczenia i spacery, bez zadyszki czy problemów gastrycznych.


Pacjent nr 2:

  • mężczyzna, 40 lat, praca umysłowa
  • przebyty Covid w grudniu 2020
  • choroby współistniejące: nadciśnienie

Po kilku tygodniach od choroby pacjent odczuwał mgłę myślową, ucisk w klatce piersiowej, osłabienie organizmu, obniżoną koncentrację, problem z oddychaniem, uczucie zmęczenia oraz ból kręgosłupa.

Po 5 zabiegach hirudoterapii pacjent zgłosił brak uczucia ciężkości w klatce piersiowej, poprawę sprawności umysłowej, lepsze samopoczucie psychofizyczne, znaczne zmniejszenie bólu w kręgosłupie, lepszy sen oraz pozbycie się nadmiaru wody zgromadzonej w organizmie.


Pacjent nr 3:

  • kobieta, 60 lat
  • przebyty Covid w listopadzie 2020
  • choroby współistniejące: brak

Po kilku miesiącach od choroby pacjentka odczuwała problem z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, mgłę umysłową, wzmożoną depresję i lęki, bezsenność, wysypkę skórną, ogólne osłabienie i nawracające bóle głowy.


Po 5 zabiegach hirudoterapii: poprawa samopoczucia psychicznego, więcej energii i chęci do życia, brak ucisku w klatce piersiowej, mniejsze problemy z zasypianiem, sporadyczne bóle głowy, pacjentka chętniej wykonuje prace fizyczne, zgłasza więcej siły i brak zadyszki.

Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023