rehabilitacja i fizjoterapia szczecin

FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

lub

Igłoterapia czy akupunktura?

2022-12-10T11:57:20.072Zigły od akupunktury wbite w plecy

Chociaż igłowanie w dużym stopniu przypomina tradycyjną akupunkturę, to jednak są to dwie różne metody terapeutyczne, które mimo kilku podobieństw różnią się między sobą pod wieloma względami.


Czym różni się igłoterapia od akupunktury?

Zarówno w igłowaniu, jak i w akupunkturze zastosowanie znajdują igły. Jest to narzędzie wykorzystywane w obu terapiach. Jednak właściwie na tym kończą się podobieństwa łączące ze sobą obie metody. W praktyce zarówno ich pochodzenie, jak i specyfika znacznie się od siebie różnią.


Akupunktura wywodzi się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i spełnia funkcję uzupełniającą dla medycyny konwencjonalnej. Istota leczenia wymaga w tym przypadku kierowania się zasadami przepływu energii życiowej Qi w organizmie oraz tzw. pięciu przemian. Ważne jest całościowe podejście do pacjenta i prawidłowe rozpoznanie jego zdrowotnych problemów.


Igłowanie to proces złożony, który obejmuje szereg reakcji biochemicznych, biomechanicznych i neurofizjologicznych. Wprowadzanie w ciało sterylnych igieł ma na celu leczenie bólu i dysfunkcji narządu ruchu. Terapia polega na mechanicznym drażnieniu tkanek takich jak więzadła, miogelozy, czyli napięte włókna mięśniowe, a także twory powięziowe znajdujące się między dwoma mięśniami lub mięśniem a tkanką kostną (których być nie powinno). Nakłucia są stosunkowo głębokie, często dochodzi też do wywoływania skurczów mięśniowych, skręcania igły czy tzw. dziobania.


W przypadku akupunktury celem jest stymulacja meridianów, a więc określonych szlaków energetycznych, które przebiegają przez całe ciało. Nakłucia są płytkie, ale pozwalają na stymulację danego punktu. Zabieg ma na celu przede wszystkim przywrócenie równowagi w organizmie. Metoda ta znajduje uzupełniające zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości bólowych kręgosłupa, barków, stawów, głowy itd.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023