FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

Co przebija przeponę?

Co przebija przeponę?


Przepona unerwiana jest przez nerw przeponowy, wychodzący z segmentów rdzenia od C3 do C5, a przyczepia się m. in. do kręgosłupa lędźwiowego L1-L3. Oddziela ona jamę brzuszną od klatki piersiowej.


Co przebija przeponę?

aorta

żyła główna

przełyk

przewód piersiowy

nerw przeponowy

nerw błędny

👉

👉Dysfunkcja przepony przekłada się na problemy np. w obrębie układu oddechowego, pokarmowego, krwionośnego, limfatycznego, mięśniowo-powięziowego.

👉Restrykcje przepony mogą wywoływać problemy wisceralne. Po pierwsze proces trawienia zależny jest od przywspółczulnego układu nerwowego, który jest pobudzany właśnie poprzez oddech torem przeponowym. Poza tym ruchy przepony zapewniają masaż narządów wewnętrznych. Poprawia to ich funkjconowanie i zapobiega takim problemom jak np. refluks, zaparcia czy zespół drażliwego jelita.

😞

👉Bardzo istotna jest również dla powrotu żylnego i limfatycznego. Za każdym razem kiedy przepona pracuje wraz z oddechem, powstaje gradient ciśnień, który napędza powrót krwi żylnej i limfy z kończyn dolnych. Przepona tym samym przeciwdziała rozwojowi obrzęków, żylaków czy celulitu.


👉Przepona może wpływać również na wyciszenie umysłu i ciała. Dzieje się to za sprawą receptorów zlokalizowanych w obrębie przepony, które podczas spokojnego, głębokiego oddechu przeponowego wysyłają informację do centrum oddechowego w naszym ośrodkowym układzie nerwowym, który obniża pobudliwość współczulnej części układu autonomicznego na rzecz części przywspółczulnej, która spowalnia procesy fizjologiczne i wprowadza nasze ciało w stan relaksu.


Z czysto funkcjonalnego punktu widzenia, aktywność przepony nie kończy się na oddychaniu, a wiąże się z odkrztuszaniem, wymiotami, defekacją, oddawaniem moczu, przełykaniem czy fonacją. Pełni zatem ogrom funkcji, dlatego warto o niej pamiętać!

‼️

Ja codziennie w gabinecie pracuję z przeponą, a co najważniejsze Wy możecie pracować z nią samodzielnie w domu!😊 Masz problem z obrzękami nóg czy refluksem? Zacznij pracę z przeponą i obserwuj siebie.

Miłego tygodnia!😉

Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023