rehabilitacja i fizjoterapia szczecin

FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną fizjoterapią.

lub

Najczęściej Zadawane Pytania o Fizjoterapię w FizjoNature Szczecin

Jak przygotować się na pierwszą wizytę?

Na pierwszą wizytę weź wszystkie wyniki badań obrazowych (RTG, MRI,TK,USG): opis oraz obraz na płycie,badania laboratoryjne oraz wypisy ze szpitala. Zabierz ze sobą również strój sportowy (najlepiej krótkie spodenki i koszulka na ramiączkach, bądź wygodną bieliznę abyś podczas badania czuł/a się komfortowo).Zastanów się nad charakterem bólu, historią Twoich dolegliwości czy przeszłych urazów, abyś nie był/a zupełnie zaskoczony/a pytaniami, które zadam podczas wywiadu

Czy warto zrobić wszystkie badania przed pierwszą wizytą?

Nie jest to konieczne. Diagnostyka lekarska oraz fizjoterapeuty różni się dość znacznie. Mam wiele testów i badań czynnościowych do dyspozycji, aby ocenić, gdzie jest prawdopodobna przyczyna bólu. Jeśli badania dodatkowe będą konieczne bądź pewny, że odeślę Cię do odpowiedniego specjalisty po konsultacje lub na wykonanie specjalistycznego badania.

Czy warto iść do fizjoterapeuty jeśli nic mnie nie boli?

Zdecydowanie powinieneś to zrobić. Pamiętaj o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Każdy ma jakieś nawyki ruchowe czy przeciążenia spowodowane swoją pracą zawodową. Warto swoje ciało regularnie poddawać przeglądowi oraz terapii, żeby nie dopuścić do kumulacji przeciążeń. Pamiętajmy, że ból jest to informacja, że coś już jest mocno zaburzone w naszym organizmie. Reagujmy zatem zanim ten ból wystąpi poprawiając tym samym swoje samopoczucie fizyczne i sprawność. Nie zapominajmy również o psychicznym aspekcie zabiegów fizjoterapii. Pozwalaja one uwolnić się od stresu, który obciąża współcześnie każdego z nas.

Czy warto się wybrać do fizjoterapeuty z bólami głowy, bolesnymi miesiączkami, bólami kolkowymi, zaparciami, bólami kłującymi w klatce piersiowej?

Oczywiście bóle głowy w większości przypadków można wyleczyć za pomocą terapii manualnej. Typowe migrenowe bóle głowy niereagujące na terapie występują bardzo rzadko. Bolesne miesiączki, zaparcia, bóle kolkowe to problemy wynikające bardzo często z przeciążenia więzadeł oraz zaburzeń tkankowych w obrębie jamy brzusznej. Bóle klatki piersiowej to objaw nieprawidłowej pracy więzadeł, przepony czy też sztywności żeber i całej klatki piersiowej.

Ile wizyt jest potrzebnych do osiągnięcia zamierzonego rezultatu?

Każdy może mieć inną reakcję na ten sam zabieg, w zależności od tego jak pacjent reaguje dobierane są odstępy czasowe między zabiegami, aby organizm zaakceptował zmianę zastosowaną w trakcie zabiegu. Zazwyczaj jest to wizyta raz w tygodniu. Ilość wizyt jest zależna od tego jaki mamy cel. Do usunięcia bólu często wywstarczą 1-3 wizyty, natomiast do zauważalnej zmiany naszej postawy ciała potrzeba często serii wizyt, w zależności od tego jak bardzo utrwaliły się kompensacje.

Czy fizjoterapia jest w stanie poprawić moje osiągi sportowe?

Zdecydowanie tak! Ograniczone zakresy ruchu w stawach, asymetrie w naszym ciele, napięcia mięśniowe, zmęczenie, zaburzenie w odpowiedniej aktywacji mięśni, nieprawidłowa biomechanika ruchu i technika wykonywania ćwiczeń potrafią znacznie zmniejszyć osiągi a długotrwale prowadzą do kontuzji. Trenując na siłowni warto znać pewne detale, które usprawnią Twój progres i zabezpieczą Twoje stawy i mięśnie- jeśli zerwiesz mięsień dwugłowy czy piersiowy Twoja praca, którą włożysz w jego budowę nie będzie miała znaczenia, gdyż zerwany mięsień nigdy nie wróci już do pełni możliwości.

Dla kogo dedykowane są wkładki do obuwia?

Wkładki najbardziej potrzebne są osobom, które dużo czasu przebywają w pozycji stojącej, sportowcom – zwłaszcza w sportach z dużą komponentą biegu, osobom aktywnym fizycznie.Wkładkę stosuję podczas korekcji wad postawy, przy bólach stóp, kolan, bioder, kręgosłupa, wtedy gdy jest ku temu wskazanie, a przyczyna może tkwić w nieprawidłowej pracy stopy. Warto pamiętać, że stopy są naszą podporą. Jeśli już na samym dole pojawi się zaburzenie czy asymetria z pewnością wpłynie to na każdy wyższy poziom.

Czy bóle promieniujące do ręki i nogi to zawsze problem dyskopatyczny?

Niejednokrotnie słyszałam twierdzenia, że przyczyną rwy kulszowej jest konflikt korzeniowy z dyskiem. Po czym praca na pośladku lub łydce, stopie czy w dole biodrowym usuwa objawy znanej wszystkim rwy kulszowej. Cieśń nadgarstka wycofuje się po pracy na splocie ramiennym, na przegrodach międzymięśniowych czy też naczyniach w okolicy ramienia. Bardzo często ustawienie kręgosłupa szyjnego determinuje problemy w odcinku lędzwiowym. Odpowiednie testy oraz pierwsza terapia powinny wskazać źródło problemu.

Czy choroba zwyrodnieniowa jest przyczyną bólu?

Bardzo rzadko! Masz mnije niż 60 lat, a przyczyna Twoich problemów została sklasfyfikowana jako „zwyrodnienie”? Zwyrodnienia to naturalny proces starzenia się. Aby zwyrodnienia dawały objawy silnego bólu muszą być w zaawansowanym stadium lub osteofit czyli narośl kostna musi uciskać nerw. Jeżeli nie jesteś otyły i nie masz poważnych zaburzeń wad postawy, a Twój wiek na to nie wskazuje prawdopodobnie przyczyną nie jest zwyrodnienie tylko co innego i duże prawdopodobieństwo, że można to wyleczyć.

Dlaczego ból mnie budzi w nocy?

Bóle nocne to często przyczyny sympatykotonii czyli stanu pobudzenia układu wegetatywnego. Są to bóle zazwyczaj występujące między 3:00 a 5:00. Ból nocny może również oznaczać stan zapalny lub ból rzutowany związany z zaburzeniem pracy któregoś z narządów.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2024
Projekt i wykonanie: kopaczyk.com