FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

Więzadło biodrowo-lędźwiowe jakie daje objawy?

Więzadło biodrowo-lędźwiowe jakie daje objawy?

Dlaczego tak często dochodzi do podrażnienia więzadeł miednicy?

Miednica jest to "stacja", która transmituje siły z KKD na kręgosłup. Jest wrażliwa na siły działające na nią z góry, z dołu, z przodu z tyłu. Jej pozycja jest uzależniona od poziomu napięcia tego co powyżej i tego co poniżej - taśm mięśniowo-powięziowych. Aby sprostać temu zadaniu została wyposażona w wiele stabilizatorów. Biernymi stabilizatorami są więzadła czynnymi są mięśnie. Kiedy czynne stabilizatory są niewydolne więzadła mogą zostać przeciążone ze względu na to, że muszą wykonać większą pracę. Jeśli dołączymy do tego nieprawidłową pozycję miednicy - siły jakie działają na więzadła są zbyt duże, aby mogły temu same sprostać.

Pierwszym więzadłem jakie weźmiemy pod lupę jest więzadło biodrowo-lędżwiowe.

Co ciekawe to więzadło nie występuje u dzieci - rozwija się ono w procesie metaplazji włókien mięśnia czworobocznego lędźwi i jest uwarunkowane napięciem kompleksu lędźwiowo-krzyżowego podczas stopniowej pionizacji dziecka.

Jakie funkcje pełni? Przeciwstawia się siłom ścinającym, które działają na przejście lędźwiowo-krzyżowe oraz siłom prowokującym nadmierną nutację w stawach krzyżowo biodrowych (nutacja to określanie zgięcia kości krzyżowej względem biodrowej, natomiast przeciwny ruch to kontrnutacją). Prościej stabilizują one odcinek lędźwiowo- krzyżowy.Jakie mogą być przyczyny czynnościowego napięcia więzadła?

 • nierównowaga statyczna miednicy
 • przykurcz mięśni tylnej grupy uda wraz z jednoczesnym przykurczem biodrowo-lędźwiowego
 • zbyt wczesne pionizowanie dziecka
 • dysfunkcja czworobocznego lędźwi
 • wrodzone zaburzenia L/S: sakralizacja, lumbalizacja połowicza z jednostronnym stawem rzekomym, kręgozmyk, niewłaściwa budowa wyrostkóww kolczystych L5,S1
 • jakiekolwiek zaburzenie w części ciała oddalonej znacznie od tego więzadła np. w stopie ze względu na zależności łańcuchów mięśniowo - powięziowych i przenoszenie kompensacji w odległe miejsca
 • napięcia spowodowane przez problem wisceralny w obrębie jamy brzusznej
Jakie objawy może dawać to więzadło?

 • bóle L/S nieco dobocznie od srodkowej linii
 • ból pośladka
 • ból promieniujący po tylnej stronie uda
 • ból pachwiny, bóle jądra, ból uda z przodu promieniujący do kolana


Samo rozluźnienie tego więzadła nie zawsze daje trwałe efekty. Ważne jest to, aby znależć zaburzenie, które wywołuje tę nierównowagę miednicy.

Podczas analizy miednicy bardzo ważne jest ustawienie całego kręgosłupa, a zwłaszcza kręgosłupa szyjnego, który jest bardzo mocno skorelowany z L/S, zaburzenia w obciążaniu stóp, napięcia w jamie brzusznej, czy też zaburzona praca jednego z barków. Jak widać na powyższym obrazku zależności może być bardzo dużo.

Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023