FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

Bóle głowy - gdzie szukać ich przyczyny?

Bóle głowy - gdzie szukać ich przyczyny?

Czy cierpisz na częste bóle głowy? Z pewnością nie jesteś sam! Bóle głowy to powszechny problem, ale jeśli są one powtarzające się lub bardzo silne, mogą wskazywać na problemy w organizmie. Warto działać i znaleźć przyczynę.

Jeżeli bóle głowy są powtarzalne bądź bardzo silne jest to sygnał, że w organizmie coś się dzieje. Warto wykonać rezonans magnetyczny głowy, aby wykluczyć malformacje naczyniowe czy guza lub inne zmiany strukturalne, które mogłyby być przyczyną. Jeśli rezonans jest prawidłowy to najwyższy czas udać się do fizjoterapeuty.


Czym jest popularna migrena? Za migrenę przyjmuje się ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki, zapachy i aurą. Jest to nic innego jak zaburzenia w pobudliwości nerwu wzrokowego, często jednak diagnoza migreny jest nadużywana. Wiele osób zmagających się z bólem głowy może podać czynniki wyzwalające takie jak: środki spożywcze obciążające wątrobę, np. czekolada, niektóre rodzaje sera, tłuste pożywienie i alkohol, u kobiet zmiany hormonalne, ciąża, obciążenia fizyczne i psychiczne, wpływy środowiska naturalnego, jak silny wiatr i jaskrawe światło albo też stres. które mogą lokalizować się zarówno w rejonie potylicy, skroni jak i obszarze oka czy łuku brwiowego.


Gdzie zatem szukać przyczyn bólu głowy?


Zaburzenia w odcinku szyjnym


Postępujące, znaczne upośledzenie ruchomości w obrębie stawów pomiędzy podstawa czaszki, a pierwszym kręgiem szyjnym (stawy szczytowo potyliczne) Nagle występujący stan „zakleszczenia” pierwszego kręgu szyjnego w nieprawidłowej, skręconej pozycji, co powoduje zmniejszenie światła tętnicy kręgowej i niedokrwienie.

Zaburzenie w ustawieniu kręgów szyjnych: zwłaszcza C1-C2, bardzo często daje objawy bólu głowy poprzez zwiększenie ciśnienia w kanale kręgowym i zaburzeniu pracy układu nerwowego bądź rozciągnięcie tętnicy i ograniczenie dopływu krwi do mózgu.


 

Wpływ stresu na ból głowy


Kark jest strefą mocno emocjonalną. W przypadku długotrwałego stresu dochodzi do napięcia przede wszystkim mięśnia czworobocznego oraz dźwigacza łopatki. M. czworoboczny unerwiony jest przez n. dodatkowy, a ten z kolei ma silne połączenie z n. błędnym, a ten nazywany jest „nerwem stresu”. Stres impulsuje nerw dodatkowy, a ten podnosi górna część m. czworobocznego –efektem jest podniesienie ramion. Napięte mięśnie drażnią nerwy czuciowe i pojawia się ból i zamknięte koło. Jeżeli przyczyną jest stres najlepszym rozwiązaniem jest objawowo, trening oraz masaż leczniczy natomiast przyczynowo misy tybetańskie oraz psychoterapia.


Siedzący tryb pracy i życia


Długotwała pozycja siedząca również może być przyczyną bólu głowy, gdyż przyjmując pozycję siedzącą z wysuniętą głową do przodu i pochyleniem mięśnie kręgosłupa zmuszone są do przeciwstawiania się siłom grawitacji. Pracując w ten sposób nieprzerwanie 8 godzin dochodzi do ich przeciążenia i napięcia co niesie za sobą ból głowy poprzez mięsień półkolcowy, który jest jednym z prostowników mający swój przyczep na czaszce, przez który przebija się nerw potyliczny większy. Jego nadmierne pobudzenie i impulsacja może spowodować ból głowy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest trening mięśni posturalnych, Nordic Walking oraz terapia manualna u wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który rozluźni sztywne mięśnie i stawy.


Zaburzenia w stawie skroniowo - żuchwowym


Staw skroniowy żuchwowy może powodować bóle głowy w okolicy uszu, skroni i nieprzyjemny ucisk za gałkami ocznymi. Przyczynami jego złego funkcjonowania mogą być zaburzenia zgryzu, nawykowe żucie gumy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu górnego odcinka szyjnego, zaburzenia postawy np. koślawość pięt, a także zgrzytanie i zaciskanie zębami

.

Bruksizm jest to patologiczne tarcie zębami szczeki o zęby żuchwy , występujące najczęściej w nocy.

Clenching czyli zaciskanie zębów, jest to głównie konsekwencją niestabilności stawu krzyżowo -biodrowego.

W efekcie tych zjawisk dochodzi do ścierania zębów oraz napięcia mięśni zaciskających: żwacza i skroniowego. Ich napięcie może spowodować uciążliwy ból głowy. W tym przypadku w zależności od problemu warto udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego oraz skonsultować się z ortodontą. Jeśli przyczyną jest stres warto wspomóc się psychoterapią czy też skorzystać z relaksacji misami tybetańskimi.


Napięcie mięśniowe


Przyczyną bólu głowy może być również duże napięcie np. mięśnia mostkowo-obojczykowo- sutkowego. Biomechanika jego przeciążeń może być różnorodna, np. uraz typu smagnięcie biczem, raptowne ruchy głową do tyłu, podczas, których mięsień ten działa hamująco, protrakcja głowy - czyli wysunięcie głowy do przodu, nieodpowiednia poduszka wymuszająca niewłaściwe ustawienie głowy. Mięsień ten może mieć również związek z takimi dolegliwościami jak nawracające zapalenie ucha, zawroty głowy, niewyraźne widzenie. Na tylnej krawędzi tego mięśnia znajduje się punkt w którym rozwidlają się nerwy, które unerwiają czuciowo skórę głowy.


Klasterowe bóle głowy


Klasterowe bóle głowy zaliczamy do tzw. trójdzielno-autonomicznych bólów głowy, które pojawiają się jednostronnie w okolicy nerwu trójdzielnego (nerwy czuciowe twarzy) z dodatkowymi symptomami autonomicznymi (objawy wegetatywne).  zaczerwienienia spojówki, łzawienia z oka, potliwości twarzy, opuchnięcia powieki, wycieku z nosa lub jego zatkania, a czasem zwężenia źrenicy oraz opadnięcia powieki. Napady bólu pojawiają się zazwyczaj o określonej porze roku i dnia, mogą być bardzo silne i promieniować do szczęki.Zatokowy ból głowy


Nie będzie to nic zaskakującego jeśli dołączę do tego zestawu również ból głowy mający swoje źródło w problemach z zatokami. Zatokowy ból głowy może lokalizować się w rejonie zatok szczękowych i czołowych. Problemy z zatokami mogą utrzymywać się latami. Terapia manualna jest w stanie przynieść dużą ulgę w udrożnieniu zatok i pozbyciu się tego problemu: stymulacja zatok impulsatorem, pinami, mobilizacja szwów czaszkowych, akupunktura czy też przywrócenie w tym przypadku drugiego kręgu szyjnego do prawidłowej funkcji.

Nieprawidłowo funkcjonujące jelita: nabiał, cukier czy produkty na które nasz organizm indywidualnie źle reaguje, zaburzona praca wątroby, którą główną rolą jest detoksykacja organizmu, zastoje w jamie brzusznej również mogą powodować ból głowy. Aby zlikwidować te problemy należy poddać się terapii wisceralnej w gabinecie fizjoterapeuty, zmienić nawyki żywieniowe, wdrożyć odpowiednie nawodnienie i oddech przeponowy.


Tak dużo jesteśmy w stanie zrobić w celu likwidacji bólów głowy. Ładowanie w siebie tony leków przyniesie jedynie efekt krótkotrwały, a z dnia na dzień potrzebne będą coraz silniejsze leki, na co wątroba na pewno nie zostanie obojętna. Zastanów się zatem gdzie jest przyczyna i udaj się do fizjoterapeuty, aby ją zlikwidować i wspólnie dojść do źródła problemu. Pozdrawiam!

Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023