fizjoterapia masaz

Umów się na wizytę

Bóle głowy - gdzie szukać ich przyczyny?

Bóle głowy - gdzie szukać ich przyczyny?

Bóle głowy jest to temat jak chleb powszedni, chyba każdy czasami cierpi na ból głowy. Jeżeli bóle głowy są powtarzalne bądź bardzo silne jest to sygnał, że w organizmie coś się dzieje. Jeśli bóle głowy są bardzo silne warto wykonać rezonans magnetyczny głowy, aby wykluczyć malformacje naczyniowe czy guza lub inne zmiany, które mogłyby być przyczyną. Jeśli rezonans jest prawidłowy to najwyższy czas udać się do fizjoterapeuty.


Czym jest popularna migrena? Za migrenę przyjmuje się ból głowy, często jednostronny, o charakterze pulsującym z towarzyszącymi nudnościami, światłowstrętem, nadwrażliwością na dźwięki, zapachy i aurą. Jest to nic innego jak zaburzenia w pobudliwości nerwu wzrokowego, często jednak diagnoza migreny jest nadużywana. Wiele osób zmagających się z bólem głowy może podać czynniki wyzwalające takie jak: środki spożywcze obciążające wątrobę,np. czekolada, niektóre rodzaje sera, tłuste pożywienie i alkohol, u kobiet zmiany hormonalne, ciąża, obciążenia fizyczne i psychiczne, wpływy środowiska naturalnego, jak silny wiatr i jaskrawe światło albo też stres. które mogą lokalizować się zarówno w rejonie potylicy, skroni jak i obszarze oka czy łuku brwiowego. Może niejedną osobę zdziwię, ale z „migreną” da się skutecznie walczyć i zawsze ma ona gdzieś swoją przyczynę. Takie jest moje zdanie, a praktyka w 100% to potwierdza.


Gdzie zatem szukać przyczyn bólu głowy?


Zaburzenia w odcinku szyjnym


Postępujące, znaczne upośledzenie ruchomości w obrębie stawów pomiędzy podstawa czaszki a pierwszym kręgiem szyjnym (stawy szczytowo potyliczne) Nagle występujący stan „zakleszczenia” pierwszego kręgu szyjnego w nieprawidłowej, skręconej pozycji, co powoduje zmniejszenie światła tętnicy kręgowej i niedokrwienie.

• 92% miało ograniczoną zdolność ruchowa kręgosłupa szyjnego.

• 89% miało nieprawidłowe ułożenie pierwszego kręgu szyjnego.

• Wszyscy pacjenci prześwietlani podczas ataku - wykazywali wymuszone i mimowolne przechylenie głowy w bok przy jednoczesnej rotacji pierwszego kręgu szyjnego (źródło: www.chiropraktycy.pl)

Zaburzenie w ustawieniu kręgów szyjnych: zwłaszcza tych górnych C1-C2, ale nie tylko bardzo często daje objawy bólu głowy poprzez zwiększenie ciśnienia w kanale kręgowym i zaburzeniu pracy układu nerwowego bądź rozciągnięcie tętnicy i ograniczenie dopływu krwi do mózgu.


 
Stres


O wszechobecnym stresie chyba nie trzeba wiele mówić. Kark jest strefą mocno emocjonalną. W przypadku długotrwałego stresu dochodzi do napięcia mięśnia przede wszystkim mięśnia czworobocznego, a za nim dźwigacza łopatki. M. czworoboczny unerwiony jest przez n. dodatkowy. N. dodatkowy jest połączony z n. błędnym, a ten nazywany jest „nerwem stresu”. Stres impulsuje nerw dodatkowy, a ten podnosi górna część m. czworobocznego –efektem jest podniesienie ramion. Napięte mięśnie drażnią nerwy czuciowe i pojawia się ból.

Siedzący tryb pracy i życia


Długotwała pozycja siedząca również może być przyczyną bólu głowy, gdyż przyjmując pozycję siedzącą z wysuniętą głową do przodu i pochyleniem prostowniki zmuszone są do przeciwstawiania się siłom grawitacji. Pracując w ten sposób nieprzerwanie 8 godzin dochodzi do ich przeciążenia i napięcia co niesie za sobą ból głowy poprzez mięsień półkolcowy, który jest jednym z prostowników mający swój przyczep na czaszce, przez który przebija się nerw potyliczny większy. Jego nadmierne pobudzenie i impulsacja może spowodować ból głowy.


Zaburzenia w stawie skroniowo - żuchwowym


Staw skroniowy żuchwowy może powodować bóle głowy w okolicy uszu, skroni i nieprzyjemny ucisk za gałkami ocznymi. Przyczynami jego zaburzeń mogą być zaburzenia zgryzu, nawykowe żucie gumy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu górnego odcinka szyjnego, koślawość pięt, czy też zaburzenia łańcuchów mięśniowo-powięziowych w dowolnym ich miejscu, a także bruksizm czy clenching.

Bruksizm jest to patologiczne tarcie zębami szczeki o zęby żuchwy , występujące najczęściej w nocy.

Clenching czyli zaciskanie zębów, jest to głównie konsekwencją niestabilności stawu krzyżowo -biodrowego.

W efekcie tych zjawisk dochodzi do ścierania zębów oraz napięcia mięśni zaciskających: żwacza i skroniowego. Ich napięcie może spowodować uciążliwy ból głowy.


Napięcie mięśniowe


Przyczyną bólu głowy może być również duże napięcie mięśnia mostkowo-obojczykowo- sutkowego. Biomechanika jego przeciążeń może być różnorodna, np. uraz typu smagnięcie biczem, raptowne ruchy głową do tyłu, podczas, których mięsień ten działa hamująco, protrakcja głowy, zespół skrzyżowania górnego, nieodpowiednia poduszka wymuszająca niewłaściwe ustawienie głowy. SCM może mieć również związek z takimi dolegliwościami jak nawracające zapalenie ucha, zawroty głowy, niewyraźne widzenie. Co ważne, SCM bardzo często w swej funkcji współpracuje z mięśniami pochyłymi, których stan także warto sprawdzić podczas badania i w przypadku zaburzeń w ich obrębie włączyć je do terapii.

Na tylnej krawędzi tego mięśnia znajduje się punkt Erba- miejsce wyjścia gałęzi skórnych splotu szyjnego, między innymi nerwu usznego wielkiego, nerwu potylicznego mniejszego, nerwu poprzecznego szyi i nerwów nadobojczykowych.

Klasterowe bóle głowy


Klasterowe bóle głowy zaliczamy do tzw. trójdzielno-autonomicznych bólów głowy, które pojawiają się jednostronnie w okolicy nerwu trójdzielnego (nerwy czuciowe twarzy) z dodatkowymi symptomami autonomicznymi (objawy wegetatywne).  zaczerwienienia spojówki, łzawienia z oka, potliwości twarzy, opuchnięcia powieki, wycieku z nosa lub jego zatkania, a czasem zwężenia źrenicy oraz opadnięcia powieki. Napady bólu pojawiają się zazwyczaj o określonej porze roku i dnia, mogą być bardzo silne i promieniować do szczęki.


Zatokowy ból głowy


Nie będzie to nic zaskakującego jeśli dołączę do tego zestawu również ból głowy mający swoje źródło w problemach z zatokami. Zatokowy ból głowy może lokalizować się w rejonie zatok szczękowych i czołowych. Problemy z zatokami mogą utrzymywać się latami. Terapia manualna jest w stanie przynieść dużą ulgę w udrożnieniu zatok i pozbyciu się tego problemu: stymulacja zatok impulsatorem, pinami, mobilizacja szwów czaszkowych, akupunktura czy też przywrócenie w tym przypadku drugiego kręgu szyjnego do prawidłowej funkcji.

Nieprawidłowo funkcjonujące jelita: nabiał, cukier czy produkty na które nasz organizm indywidualnie źle reaguje, zaburzona praca wątroby, którą główną rolą jest detoksykacja organizmu, zastoje w jamie brzusznej również mogą powodować ból głowy. Aby zlikwidować te problemy należy poddać się terapii wisceralnej w gabinecie fizjoterapeuty, zmienić nawyki żywieniowe, wdrożyć odpowiednie nawodnienie i oddech przeponowy.


Tak dużo jesteśmy w stanie zrobić w celu likwidacji bólów głowy. Ładowanie w siebie tony leków przyniesie jedynie efekt krótkotrwały, a z dnia na dzień potrzebne będą coraz silniejsze leki, na co wątroba na pewno nie zostanie obojętna. Zastanów się zatem gdzie jest przyczyna i udaj się do fizjoterapeuty, aby ją zlikwidować i wspólnie dojść do źródła problemu. Pozdrawiam!

Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023