FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

Jak wygląda wizyta u PSYCHOTERAPEUTY?

Jak wygląda wizyta u PSYCHOTERAPEUTY?

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Czy do pierwszej wizyty u psychologa i psychoterapeuty trzeba się przygotować? O co będzie pytał specjalista na wizycie? To przykładowe pytania jakie zadają sobie pacjenci przed pierwszą wizytą u psychologa bądź psychoterapeuty.


Kontakt ze specjalistą zdrowia psychicznego może rodzić wiele obaw, potęgowanych przez niewiedzę jak takie spotkania przebiegają. W dzisiejszym wpisie przybliżamy Wam jak wygląda taka konsultacja.


Celem pierwszych konsultacji psychologicznych jest zbadanie powodów zgłoszenia pacjenta, jego oczekiwań oraz zebranie wywiadu.


Spotkanie zaczyna się od pytania co sprowadza pacjenta na konsultację: jaki jest powód zgłoszenia się, z jakimi trudnościami boryka się pacjent, jakich objawów psychologicznych bądź somatycznych doświadcza, w jaki sposób wpływają one na jego funkcjonowanie oraz jak je utrudniają, jak długo utrzymują się trudności, kiedy się pojawiły, czy wiązało się to z jakimś znaczącym wydarzeniem lub etapem w życiu pacjenta.


Specjalista pyta również o dotychczasowe doświadczenia korzystania z pomocy psychiatrycznej, psychologicznej, psychoterapeutycznej: czy pacjent był w terapii (kiedy, ile trwała, jaki był powód zgłoszenia, jakie były cele, czy je zrealizowano), czy korzysta z leczenia psychiatrycznego (od kiedy, jakie postawiono rozpoznanie, jakie leki przyjmuje pacjent, czy miały miejsce hospitalizacje – jeśli tak, warto jest zabrać na konsultacje wypisy ze szpitala).


Kolejną istotną kwestią są oczekiwania pacjenta: co miałoby się zmienić poprzez korzystanie z pomocy, czym pacjent chciałby się zająć w kontakcie ze specjalistą, czy przychodzi by uzyskać poradę, wsparcie w konkretnej sprawie czy chciałby podjąć psychoterapię.


Psycholog bądź psychoterapeuta zbiera również od pacjenta tzw. wywiad, czyli pyta między innymi o jego: wiek, wykształcenie, zawód, radzenie sobie w sferze zawodowej, relacje międzyludzkie (bycie w związku, posiadanie rodziny, przyjaciół), rodzinę pochodzenia, zainteresowania i sposoby spędzania czasu wolnego, funkcjonowanie w sferze seksualnej.Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023