FizjoNature Medycyna Manualna

Pomagamy Ci znaleźć drogę do pełnego zdrowia i wolność od bólu łącząc szczegółową diagnostykę ze skuteczną terapią.

Palce młotkowate - gdzie szukać pomocy?

Palce młotkowate - gdzie szukać pomocy?

Palce młotkowate to problem nękający wiele osób, zwłaszcza kobiet. Jest często zauważany i traktowany jako problem estetyczny. Jednak za wyglądem kryją się zazwyczaj zaburzenia biomechaniki stopy i najczęściej całego łańcucha biokinematycznego.


Czym jest palec młotkowaty?


To zaburzenie polega na ustawieniu zgięciowym palca zazwyczaj drugiego. Często towarzyszy temu nagniotek na palcu po stronie grzbietowej.

Jaka jest przyczyna?

Bardzo często jest to problem wynikający z uszkodzenia płytki podeszwowej, która znajduje się pod torebką stawową stawu śródstopno - paliczkowego. Jeżeli płytka jest uszkodzona nie ma fizycznej możliwości, aby palec się wyprostował. Aby to zrobić należy wykonać zabieg „STRoPP”, który polega na zszyciu pękniętej płytki podeszwowej. Metoda ta jednak jest na tę chwilę wykonywana w niewielu miejscach w Polsce.

Co powoduje pękanie płytki?

Bardzo często jest to wynik nieprawidłowego obciążenia stopy lub osłabienia pewnych mechanizmów stabilizacyjnych stopy. Kiedy tak się dzieje nadmiernie aktywuje się zginacz długi palców, który przewlekle napięty powoduje podkurczenie palców. Często przy tym zaburzeniu współwystępuje paluch koślawy, co również nasila ustawienie zgięciowe drugiego palca.

Warto spojrzeć również na całą sylwetkę. Osłabione mięśnie brzucha i pośladków powodują często wychylenie środka ciężkości do przodu, a przez to odruchowo włącza się zginacz długi palców, aby ustabilizować pozycje. Niestabilność stopy podczas przetoczenia również powoduje nadaktywność zginaczy, która ma na celu wspomaganie niewydolnego mięśnia łydki. Nieprawidłowa praca bioder czy koślawość pięt ma ogromny wpływ na pracę całej stopy.

Jaką funkcję spełnia płytka podeszwowa?

Płytka podeszwowa zapewnia podparcie części podeszwowej stawu śródstopno – paliczkowego i zapobiega deformacji stawu. W trakcie chodu umożliwia powrót paliczków do pozycji pośredniej.

Jak leczyć palce młotkowate?

Bez fizjoterapii zabieg nie ma sensu, ponieważ przyczyna nie zostanie zlikwidowana, natomiast przy uszkodzeniu płytki samą fizjoterapią czy wkładką nie jesteśmy w stanie przywrócić w pełni fizjologicznego ustawienia palca. Mimo wszystko warto w takim przypadku zdiagnozować skąd wynika problem i wyeliminować przyczynę, tym samym zadbać o to, żeby zaburzenia się nie pogłębiały i nie miały wpływu np. na ból kręgosłupa.


Zapraszamy na konsultacje i komputerowe badanie stóp i chodu do naszego gabinetu fizjoterapii w Szczecinie.


Dodaj Komentarz

Brak komentarzy.

Projekt i wykonanie: kopaczyk.comWszelkie prawa zastrzeżone © Copyright FizjoNature Medycyna manualna Marika Babczyńska 2023